שלב הדיון הסיכום והמסקנות הדגשים

ההשקעה בפרקים המרכזיים של עבודת הסמינר – פרקי הליבה, הינה חיונית וחשובה. יחד עם זאת, עליכם לקחת בחשבון גם את ההשקעה הנחוצה בפרק המסכם של העבודה, בו אתם מציגים את המסקנות שלכם וגם מעלים שאלות פתוחות שיעוררו דיון. מה הדגשים החשובים לפרק זה?

אל תבטלו גישות אחרות, אלא הוסיפו את דעתכם:

נקודת המבט הביקורתית שלכם היא אחד מהדברים החשובים ביותר לאורך העבודה הסמינריונית. שימו לב כי ישנה חשיבות רבה לדרך בה אתם מציגים את דבריכם ואת חוות דעתכם. לא אחת, מה שקורה הוא שמבטלים גישות או עמדות, ומציגים עמדה חדשה – העמדה שלכם. בדיון עליכם להתחשב בעמדות אחרות, גם אם אינכם מסכימים איתן, כך שכל המצופה מכם הוא להציג את עמדתכם אך לא לבטל, לשלול או לסתור טיעונים אחרים. כך, נוצר דיון פורה המציג מניפה רחבה של דעות.

הציגו את דעותיהם של ההוגים ולאחר מכן הגיבו:

באיזה שלב יהיה נכון להוסיף את דעותיכם? במרבית המקרים, יהיה נכון ביותר להציג ראשית גישות שונות או חוות דעת של הוגים חשובים, ורק לאחר מכן להוסיף את תגובתכם. כך, אתם יוצקים את הספרות האקדמית אל תוך העבודה שלכם, ולאחר מכן אתם מפלפלים אותה עם חוות דעתכם האישית שנותנת פרספקטיבה נוספת. מנגד, לא אחת יהיה נכון לפתוח פרק או פסקה עם נקודת המבט שלכם, כאשר מיד לאחריה תציגו את הגישה של ההוגה הרלוונטי.

טפטפו את חוות דעתכם לאורך העבודה ולא רק בסיכום:

בחלק השייך לסיכום העבודה אתם מציגים את כל המהלך המחקרי שעשיתם, תוך הצגת ראשי הפרקים, הצגת השאלות ששאלתם והמענה שקיבלתם על כל שאלה ושאלה. המון פעמים ישנה נטייה להוסיף חוות דעת אישית רק בשלב זה, אך אין זה נכון. נקודת המבט הביקורתית שלכם יכולה להשתלב בכל חלק וחלק בעבודה שלכם, כל עוד אתם עושים זאת בצורה הרמונית וסולידית. במידה וחלקי העבודה יבוססו אך ורק על סיכומי מאמרים, הרי שהעבודה שלכם לא תהיה אלא סיכום מאמרים וחיבורם לידי שלם. אם כן, נקודת מבטכם חיונית לאורך כל חלקי העבודה.

דיון יוצר עניין, סקרנות ומציג אתכם באור מחמיא:

אז איך ניתן ליצור דיון בעבודה שלכם? בעיקר על ידי שאילת שאלות. בעת שאתם יוצקים אל העבודה אך ורק סיכומים של מאמרים, הרי שקריאת העבודה יכולה להיות מעט משעממת ובנאלית. מנגד, בעת שאתם מגרים את הקורא עם שאלות שאתם מעלים שהינן רלוונטיות לנושא העבודה, נוצר דיון, אם כי לא בעל פה, שגורם לקורא לחשוב, לתהות ולעתים אף לשנות את העמדה שהוא הגיע עמה טרם קריאת העבודה שלכם. שימו לב כי גם במקרים בהם החלטתם לשלם מחיר כתיבת עבודות אקדמיות לחברה חיצונית, יהיה חכם מאד לשלב את עמדתכם האישית לאורך העבודה.

הייתם רוצים לשמע פרטים נוספים?

השאירו את פרטיכם ואנחנו נחזור אליכם בהקדם!