כל מה שלא צריך בעבודה אקדמית

מהצצה מהירה, אתם מגלים כי ישנם אינספור מדריכים באינטרנט שמבקשים להעניק לכם טיפים יעילים לקראת כתיבת העבודה הסמינריונית או העבודה האקדמית. המשותף לכל המדריכים? הם משקפים בפניכם מה עליכם לכלול בכל עבודה. אילו מדריכים לא תמצאו? כאלו שידריכו אתכם לגבי מה שאתם ממש לא צריכים לכלול בעבודה. כל עוד קיבלתם מטלת סיום מהמרצה בדמות עבודה אקדמית, דעו כי אתם פטורים ממספר דברים:

 

1. פרק מבוא

ראשית, חשוב להבין כי ההנחיות לעבודה האקדמית משתנות בין מרצה למרצה. המשמעות? סביר כי ישנם מרצים שידרשו בפרקים מסוימים ובפרקים אחרים לא. אם כן, לרוב אין כל דרישה לכתוב פרק מבוא. פרקי המבוא נכתבים במעמד כתיבת עבודה סמינריונית ויש לכך סיבה: בעבודת סמינר אתם בוחרים את הנושא שעליו אתם כותבים, כך שעליכם לתת רקע לקורא לגבי הנושא, מה הביא אתכם לכתוב עליו ואיזו שאלת מחקר מובילה את הנושא בכללותו. עם עבודה אקדמית שאתם נדרשים להגיש למרצה, הרי שמדובר על עבודה המבוססת על החומר הנלמד לאורך הקורס – כך שאין כל סיבה מוצדקת לכתוב גם פרק מבוא.

 

2. פרק סיכום

דומה הדבר גם עם פרק הסיכום: בעוד עבודת סמינר חייבת לכלול גם את פרק הסיכום, ובמידה רבה מדובר על אחד הפרקים החשובים בעבודה, דווקא עם עבודה אקדמית רגילה אינכם נדרשים לכתוב סיכום. גם כאן ישנה סיבה ברורה מדוע אתם פטורים מפרק זה: עבודת הסמינר שלכם כתובה בצורה של חיבור, כך שבפרק הסיכום אתם קושרים בין כל הפרקים ויוצרים שורה תחתונה. עם עבודה אקדמית אתם נדרשים להשיב על שאלות ידועות מראש, כאשר לא תמיד תהיה זיקה בין שאלה לשאלה. זו הסיבה שאין לכם מה לסכם, ועל כן אתם לא נדרשים בפרק שכזה.

 

3. ציון מקורות? לא בכל מקרה

לא מעט סטודנטים מעידים על כך שהם לא אוהבים לציין מקורות לאורך העבודה שלהם. הסיבה? ישנם כללים ברורים לכתיבת מקורות: החל משם המחבר, דרך ציון שנת ההוצאה ושם הספר ועד ציון העמודים המדויקים. אכן, מדובר על עבודה מעט מורכבת, אך עם עבודה אקדמית רגילה אתם כמעט ולרוב תהיו פטורים ממנה. הסיבה? מרבית העבודות האקדמיות מבקשות לבחון אתכם על החומר הנלמד לאורך הקורס. מאחר ומדובר על חומר שעבר אליכם מפי המרצה ומאחר והמענה שלכם מבוסס על סיכומי השיעור, אינכם נדרשים בציון המקורות.

 

הישארו קשובים תמיד להוראות המרצה

חשוב לזכור כי לכל מרצה ישנן דרישות שונות, והן נוטות להשתנות גם בהתאם לפקולטה בה אתם לומדים. הדרך הטובה ביותר להבטיח את מלוא הנקודות בעבודה שאתם מגישים היא עם היצמדות לדרישות: אם לא התבקשתם לכתוב סיכום, אל תכתבו. מנגד, אם הייתה דרישה ברורה לציין מקורות מידע ולא ציינתם אותם, הרי שישנה סבירות גבוהה שתאבדו נקודות, וחבל.

הייתם רוצים לשמע פרטים נוספים?

השאירו את פרטיכם ואנחנו נחזור אליכם בהקדם!