כללים לכתיבת פרק המבוא בעבודת הסמינר

למרות שנדמה כי מדובר על אחד הפרקים הפחות מחייבים בעבודת הסמינר, מדובר דווקא על אחד הפרקים החשובים ביותר. ישנם כללים ברורים לכתיבת פרק המבוא בעבודה שלכם, וחשוב שגם אתם תכירו אותם. פרק זה במידה רבה הוא לחיצת היד שלכם עם הקוראים, וכדאי לבסס אותו על פי הקווים המנחים הבאים:

הבחינו בין דברי פתיחה ובין מבוא:

תחילה, חשוב להבין כי עבודות גדולות כמו עבודת הסמינר לדוגמא, מחייבות אתכם בכתיבה של פרק של דברי פתיחה, ולאחר מכן פרק של מבוא. דברי הפתיחה מאפשרים לכם ליצור קשר אישי עם הקורא, לתת רקע כללי לעבודה שלכם ומה הביא אתכם לכתוב דווקא על נושא זה, להודות לצוות המקצועי שליווה אתכם לאורך המחקר ואף לתת רקע כללי עליכם. פרק המבוא כבר מכניס את הקורא לאווירת העבודה ובו אתם יכולים לתת רקע נקודתי ורלוונטי יותר לשאלת המחקר, תוך שתציגו את מהלך העבודה ואת הדרך שצפוי הקורא לעבור עם קריאת העבודה.

גרו את הקורא כמה שיותר:

לא אחת ישנם מרצים המכנים את פרק המבוא כ"שיחת מכירה". מדובר על פרק שבו עליכם לגרות את הקוראים ולהכניס אותם לאווירת העבודה שלכם. בפרק שכזה מומלץ לדבוק בשפה כמה שפחות רשמית. השתמשו בשפה קלילה ונגישה יותר, כאשר גם תוכן המבוא צריך להיות מעין מדריך לקורא. אז איך מגרים את הקוראים? ראשית, תנו רקע כללי לנושא שעליו אתם עתידים לדון בעבודה, ולאחר מכן הציגו את שאלת המחקר שלכם. צרו סביבה כזו שלא תשאיר אף קורא אדיש. איך עושים זאת? עם הצגת הנושא כנושא שטרם נחקר או כנושא שעד כה השאלות עליו נותרו פתוחות.

שלבו גם את נקודת המבט שלכם לאורך המבוא:

במעמד כתיבת עבודות אקדמיות נדמה כי ישנו המון מקום לציטוטים של הוגים והצגת עובדות, ופחות לנקודת המבט הביקורתית שלכם. פרק המבוא הוא בדיוק המקום שלכם לשלב את עצמכם: הדעה האישית שלכם מבורכת, ובמידה רבה גם תוכלו להציג אותה גם לאורך העבודה עם תגובה אישית שלכם לציטוטים, עובדות או תוצאות מחקרים. יחד עם זאת, פרק המבוא מעט חופשי יותר, ובמידה רבה נותן לכם את הלגיטימציה להביא עצמכם לידי ביטוי עם תחושות שלכם, הציפיות שלכם ועמדתכם לגבי השקפות החגות סביב נושא המחקר.

היקף העמודים: מעמוד לשלושה עמודים:

כמה עמודים מהעבודה שלכם צריך להקדיש לפרק המבוא? תלוי מאד איזו עבודה אתם מגישים. פרקי המבוא רלוונטים בעיקר לעבודות הפרו"ס והסמינר, כאשר ההיקף הנדרש הוא לרוב עמוד אחד לעבודת הפרו"ס, ושלושה עמודים לערך לעבודת הסמינר. נסו להיצמד כמה שפחות להנחיות בדבר היקף עמודים, ויותר לכתוב את הפרק בצורה טבעית שמכסה גם את הצגת הנושא וגם את נקודת המבט שלכם על הנושא.

הייתם רוצים לשמע פרטים נוספים?

השאירו את פרטיכם ואנחנו נחזור אליכם בהקדם!