כללים לכתיבה אקדמית נכונה

כדי להצליח בכתיבת העבודות שלכם באוניברסיטה או במכללה, עליכם להבין באופן ברור: כתיבה אקדמית מהי? אתם אמורים להכיר את המאפיינים העיקריים, העקרונות והאלמנטים המבניים של כל כתיבה אקדמית באשר היא. בדרך זו תוכלו להשיג את המיומנויות החשובות הדרושות לכתיבת עבודה או סמינריון.

כמובן שאתם יכולים לרכוש את מיומנויות הכתיבה הטובות ביותר ולהסתייע בהן בכול מטלת כתיבה שתקבלו במהלך הלימודים, אבל לא די בכך. לצורך הכתיבה האקדמית אתם זקוקים גם לידע התיאורטי הנלמד בכיתה, לחומרים הנלמדים במסלולים כמו: לימודי חינוך, כלכלה או ניהול, כדי להצליח בכתיבת העבודות האקדמיות שלכם.

יסודות הכתיבה האקדמית

מהי כתיבה אקדמית? כתיבה אקדמית כוללת מגוון רחב של משימות כתיבה. למרות שלכל סוג של כתיבה אקדמית יש כללים משלו, יש מספר תכונות כלליות שיבואו לביטוי בכול סוגי הכתיבה:

 • היא עונה על שאלות המחקר

 • היא כרוכה בהיגיון לוגי

 • היא מבוססת על חשיבה ביקורתית ברורה

 • היא בעלת מבנה הגיוני ותמציתי

 • היא כוללת טענות שכולן נתמכות על ידי ראיות

 • היא כרוכה ביצירת תוכן מובנה

 • היא נכתבת בטון רשמי תוך הימנעות מסלנג ומקיצורים (למשל סך הכול ולא סה״כ)

 • היא נכתבת בגוף שלישי ולא בגוף ראשון

 • היא מתמקדת בבהירות בנושא עצמו ולא בדעתו של המחבר

בכתיבה אקדמית, המחבר מעביר לקורא מסר שהוא טיעון המבוסס על עובדות. הכתיבה צריכה להיות מדויקת וספציפית. היא גם אובייקטיבית, ללא שפה מוטה וללא הכללות. העבודה לא אמורה להביע את דעתו הסובייקטיבית של המחבר. העבודה כתובה בצורה רשמית לפי הפורמטים והדרישות המקובלים.

אלה הם המאפיינים העיקריים הנדרשים בכל כתיבה אקדמית. כעת נתבונן על היבטים ספציפיים יותר שיש לקחת בחשבון לפני הכתיבה עצמה. 

מבנה

הכתיבה האקדמית צריכה להיות בעלת מבנה ראוי: 

 • כתיבה שבה יש קשר בין הפסקאות

 • כתיבה בעלת סדר הגיוני 

זרימת הכתיבה האקדמית אמורה להפוך את העבודה שלכם לקלה יותר לקריאה ולהבנה על ידי הקורא.

שימוש בשפה רשמית

עליכם להשתמש בשפה רשמית, ספציפית לנושא העבודה. כתבו כאילו אתם מדברים עם הקורא, אבל השתמשו במונחים המקובלים בתחום המחקר שלכם. אתם יכולים להיעזר בספר לימוד או במילון ספציפי העוסק בנושא, כדי להבין מהי השפה הספציפית של הנושא שלכם וכיצד כותבים אותה.

קריאה מרובה

כדי להצליח בכתיבה האקדמית אתם צריכים להפוך לתולעת ספרים. לכן, אל תשכחו להקצות זמן לקריאה הנדרשת כדי לכתוב את העבודה. אתם חייבים לקרוא חומרים רלוונטיים שעשויים לעזור לכם. קראו בקפידה ספרים, מחקרים ועיתונים הקשורים לנושא שלכם. ובזמן הקריאה, אל תשכחו את המטרה העיקרית: להתרכז בנושא.

פלגיאט וטעויות כתיב

פלגיאט (העתקה, גניבה ספרותית) וטעויות כתיב אסורים בכתיבה אקדמית ובגינם אתם עלולים לקבל ציון נמוך. השתמשו בבודקי איות כדי למנוע שגיאות כתיב. בצעו הגהה לפני ההגשה הסופית של העבודה, כך שהעבודה שלכם תהיה חפה משגיאות כתיב.

בכול הנוגע לפלגיאט, זהו פשע הדומה לגניבת קניין רוחני של אדם. לכן, הקפידו לתת קרדיט למחברים ולחוקרים ולהכיר בתרומתם לנושא על ידי מתן התייחסות נאותה בעבודה האקדמית שלכם.

מיומנויות כתיבה אקדמית

כדי לשפר את כישורי הכתיבה האקדמית שלכם, יהיה עליכם למקד את המאמצים בשלושה תחומים מרכזיים:

 1. כתיבה חזקה: חשיבה קודמת לכתיבה. מחברים טובים מבלים זמן בזיקוק המידע שאספו מהמקורות השונים ובבדיקת הנקודות המרכזיות, לפני שהם מתחילים לכתוב את העבודה. כתיבת קווי מתאר מפורטים עשויה לסייע לכם לארגן את המחשבות. כתיבה אקדמית חזקה מתחילה בתכנון מוצק.

 2. דקדוק מעולה: למדו את עיקרי הדקדוק והקדישו זמן להתאמן בכתיבה נכונה. בנוסף, שימוש נכון בפיסוק ומיומנויות הגהה טובה, עשויים לשפר את הכתיבה האקדמית שלכם.

 3. גישה סגנונית עקבית: חשוב לבחור בסגנון ציטוט אחיד (למשל לפי כללי ה-APA למדעי החברה או לפי כללי ה-CBS למדעים המדויקים). כל אחד מכללים אלה מספק הנחיות כיצד לכתוב מספרים, הפניות, ציטוטים ועוד. כל אלה זמינים באתרי האינטרנט השונים, ובדרך כלל נלמדים גם במסגרת קורסים בתואר הראשון.

בין אם אתם סטודנטים, מורים או אנשי עסקים, כישורי הכתיבה האקדמית נחוצים בעולם של ימינו. מאמרים, דוחות, מצגות ומחקרים הם רק כמה דוגמאות למסמכים שנכתבים בסגנון האקדמי. כאשר כתיבה אקדמית נעשית באופן הנכון היא מציגה תמונה מלוטשת ומקצועית. 

לסיכום, מיומנויות הכתיבה האקדמית כוללות חיבור חזק, דקדוק מעולה וגישה סגנונית עקבית.

הייתם רוצים לשמע פרטים נוספים?

השאירו את פרטיכם ואנחנו נחזור אליכם בהקדם!