איך לא בוחרים נושא לעבודה האקדמית?

אחד השלבים המהותיים ביותר עם הכנת העבודה האקדמית שלכם, הוא שלב בחירת הנושא. ההמלצה החד משמעית היא לבחור בנושא שמעניין אתכם ונוגע ללבכם. לא משנה מה היקף העבודה, הרי שעם כל עבודה אקדמית אתם נדרשים לחקור, לקרוא ולהציג מסקנות. על מנת שגם אתם תיהנו מהדרך ובעיקר על מנת שהיא תהיה עבורכם משמעותית, כדאי מאד לבסס את הבחירה שלכם על פי שיקולים אלו בלבד. מנגד, על פי אילו שיקולים בהחלט לא כדאי לבסס את הבחירה שלכם?

בוחרים בנושא רק בגלל שיש עליו המון חומר:

ישנם המון סטודנטים שמבססים את הבחירה שלהם על פי כמות המידע הזמין שיש עבור נושא מסוים. אכן, מדובר על שיטה המאפשרת לכם לדעת עד כמה המחקר שלכם יהיה פשוט לכאורה, אך האם באמת הייתם רוצים לחקור נושא אך ורק מאחר ויש עליו המון חומר? עליכם לזכור כי עבודת מחקר הינה תהליך מתמשך, כך שנדרש מכם להיפגש עם חומרים אלו לאורך תקופה ארוכה. נסו לחשוב עם אילו חומרים הייתם שמחים להיפגש – אלו שמעניינים ומרתקים אתכם, ועם אילו חומרים לא הייתם שמחים להיפגש בתדירות כה גבוהה.

בוחרים בנושא שאין עליו המון מידע:

מנגד, בחירת נושא מחתרתי מאד שטרם נחקר היא גם בעייתית. המון פעמים ישנה נטייה לבחור בנושאים אקזוטיים יותר על מנת להיות מקוריים, אך האם באמת ניתן לחקור בצורה שכזאת? עליכם לזכור כי עבודת מחקר אקדמית צריכה להיות מבוססת על מאמרים אקדמים. מובן כי תוכלו לצרף גם מאמרים נוספים, אך בסיס העבודה חייב להיות על פי הדרישות והסטנדרט המקובל. בעידן בו הטכנולוגיה המתקדמת וקשה לעקוב אחר קצב ההתפתחות, נדמה כי ישנם עולמות שלמים שטרם נחקרו ועל כן לא ניתן לאתר עליהם מידע בספרות המחקרית. אם כן, עשו בדיקה מקדימה שתבטיח כי יש לכם חומר לעבוד איתו. במסגרת סיוע בכתיבת עבודות אקדמיות, יהיה ניתן גם לסייע לכם בגיבוש נושא לעבודה.

בוחרים נושא מבלי לקבל את אישור המרצה:

כמו כן, חשוב לזכור כי על מנת לצאת לדרך עליכם לקבל את ברכת המרצה שלכם. כל נושא שאתם בוחרים חייב לעבור את אישור המרצה, כאשר השיקולים לאישור הנושא שלכם מבוססים על הרלוונטיות לקורס ואפשרויות המחקר הזמינות לכם.

הייתם רוצים לשמע פרטים נוספים?

השאירו את פרטיכם ואנחנו נחזור אליכם בהקדם!